Richard Braithwaite

@1728-1805. He was born to an influential Westmoreland family.

He first served in 1743 when he went out to Jamaica under the patronage of his kinsman, Vice-Admiral Sir Chaloner Ogle, the commander-in-chief. He was commissioned lieutenant on 7 May 1755, having been recommended for promotion by Vice-Admiral Sir Edward Hawke, and was advanced to the rank of commander on 29 November 1756. From January 1760 to April 1761 he commanded the Saltash 10.

The Battle of St. Lucia

He was posted captain on 6 April 1761, recommissioning the frigate Shannon 28 for the Mediterranean and returning from Gibraltar with a number of barbarous pirates as prisoners. He continued in the Channel until 1763, and after a period of unemployment recommissioned the Gibraltar 24 in February 1766, sailing for the Newfoundland station in June, and after returning home commissioning the Liverpool 28 in March 1767 and going out to the same station in May. He later commanded the Liverpool in the Mediterranean from April 1768 before paying her off in 1772.

In July 1775 he commissioned the new Centurion 50, going out to North America in October, and on 8 December 1776 he served at the occupation of Rhode Island. After a short period at Halifax he joined Vice-Admiral Lord Howe’s fleet at New York, patrolling off Staten Island in July 1777 and after joining the squadron at Halifax reuniting with Howe to participate in the manoeuvres with the French fleet off Rhode Island in August 1778. On 4 November he left New York for Barbados with Commodore William Hotham’s squadron in order to reinforce the Leeward Islands, seeing action at the Battle of St. Lucia on 15 December. During the Battle of Martinique on 17 April 1780 the Centurion was delegated to support the rear squadron as necessary, and he remained with the fleet for the duration of the Leeward Islands campaign from May-July. He returned to England with a convoy in the middle of 1780, whereupon the Centurion was docked for repairs and paid off in September.

Removing to the Bienfaisant 64 in January 1781 in place of her distinguished commander, Captain John MacBride, he commanded her at the relief of Gibraltar on 12 April 1781, and at the Battle of the Doggersbank on 5 August 1781 where she suffered casualties of six men killed and twenty-one wounded. He left the vessel at the end of the year and did not see any further employment.

Braithwaite was advanced to flag rank on 21 September 1790, vice-admiral on 1 February 1793, and admiral on 14 February 1799. He died at Greenwich on 28 June 1805.

He was married to Ulrica Eleanora and had two daughters, Georgina, who married Admiral Alexander Christie, and Jane Maria. He was the significantly older cousin of Vice-Admiral Lord Cuthbert Collingwood, who served with him for eleven years from 1761. His residence was at Warcop, Kent.. On the death of Admiral Thomas Lloyd in 1801 Braithwaite and his family inherited a large portion of his estate in Cilgwyn, Cardiganshire.